• slide1
  • slide2
leczenie endodntyczne pod mikrskopem
separator

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja

 

Co to jest leczenie kanałowe?budowa zęba
Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, polega na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki zwanej miazgą poprzez opracowanie kanałów i wypełnieniu ich szczelnie odpowiednim materiałem.

 

Leczenie kanałowe (inaczej leczenie endodontyczne)  pozwala na zachowanie w jamie ustnej zęba, który bez tego leczenia musiałby zostać usunięty. Ząb po leczeniu endodontycznych, pomimo iż jest martwy, doskonale spełnia swoje funkcje biorąc czynny udział w akcie żucia oraz zapewniając właściwą estetykę uśmiechu.
Fachowo przeleczone kanałowo zęby służą bez żadnych przypadłości przez wiele lat, umożliwiając uniknięcie kosztownego leczenia protetycznego, takiego jak mosty i implanty.


Warto zaznaczyć, że prawidłowo przeleczony kanałowo ząb jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym i fizjologicznym niż nawet najlepsze implanty, a przy tym znacznie tańszym niż implanty i inne stałe uzupełnienia protetyczne.
Dlatego tez zawsze warto leczyć endodontycznie każdy ząb wymagający tego leczenia, unikając w ten sposób jego utraty.


DLACZEGO ZĘBY WYMAGAJĄ LECZENIA KANAŁOWEGO?
Leczenie kanałowe musi być przeprowadzone w zębach, których miazga została objęta nieodwracalnym procesem zapalnym.

 

Co to jest miazga zęba?budowa zęba
Miazga zęba to tkanka miękka znajdująca się w środku każdego zęba. Ząb pod twardymi tkankami jakimi są szkliwo i zębina zawiera przestrzeń wypełnioną naczyniami krwionośnymi i unerwieniem, które tworzą miazgę zęba.


Naczynia krwionośne i nerwy wnikają do zęba przez otwory wierzchołkowe korzenia (lub korzeni, jeśli ząb ma ich więcej),  przebiegają kanałami korzeniowymi ku górze i kończą się w tak  komorze, która  stanowi rdzeń korony zęba.
W żywym i zdrowym zębie miazga jest odpowiedzialna za odżywianie zębiny i odbiór bodźców zewnętrznych, w tym bólu.

Uszkodzenie miazgi …
W przypadku , gdy powstanie stan , najczęściej na skutek nieleczonej próchnicy , w wyniku którego struktura miazgi zostanie naruszona, dochodzi w niej do nieodwracalnych zmian zapalnych, które w konsekwencji prowadzą do martwicy tej tkanki.


Proces przebiega wieloetapowo:
1. OSTRE ZAPALENIE MIAZGI

wciąż jeszcze żywej miazgi - to pierwszy etap i jest najczęściej dla pacjenta ciężki do wytrzymania  ze względu na bardzo silne dolegliwości bólowe ze strony zęba.
Samoistny silny ból zęba nasilający się pod wpływem zimna to typowy objaw ostrego zapalenia miazgi zęba.

 

2. MARTWICA MIAZGIzapalenie miazgi

( miazga już martwa ) to kolejny etap, wtedy gdy ból ustępuje po pewnym czasie. W miazdze zęba dochodzi do całkowitej destrukcji miazgi, czyli jej martwicy.

 

3. ZAPALENIE MIAZGI PRZEWLEKŁE 

(zapalenie od początku ma charakter przewlekły i utajony)
Zdarza się, że nie występują dolegliwości bólowe, a pacjent często nie zdaje sobie sprawy z toczącego się procesu patologicznego.
W takiej sytuacji właściwą diagnostykę  umożliwiają zdjęcia RTG zębowe lub pantomogram, ewentualnie test żywotności zęba wykonywany przez lekarza stomatologa.
Test żywotności polega na przyłożeniu do zęba watki nasączonej chlorkiem etylu, co w przypadku żywego zęba jest odczuwalne jako przenikliwe zimno. Brak reakcji na chlorek etylu zwykle oznacza martwicę miazgi.

 

4. ZGORZEL ZĘBA

Martwica miazgi nie kończy niestety procesu patologicznego. Martwa miazga ulega procesowi beztlenowego rozpadu, zwanemu zgorzelą zęba. Przez otwory wierzchołkowe korzeni zębów proces chorobotwórczy przenosi się z kanałów zębów do tkanki kostnej, powodując zapalenie okołowierzchołkowe, a w bardziej zaawansowanych przypadkach torbiel lub ropień. Powstające w procesie beztlenowego rozkładu martwej miazgi gazy mogą powodować miejscowy wzrost ciśnienia i towarzyszący temu silny ból zęba. Ból ten charakteryzuje nasilenie na skutek ciepłych bodźców (w odróżnieniu od zapalenia miazgi reagującego na zimno). Ząb boli również przy nagryzaniu, ucisku i opukiwaniu.

 

5. Dalsze zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do przewlekłego lub ostrego zapalenia ropnego.
Ostre zapalenie ropne - W tym przypadku może uformować się znacznych rozmiarów ropień wymagający interwencji chirurgicznej w postaci nacięcia ropnia i ewakuacji nagromadzonej ropy. W ostrym ropnym stanie zapalnym mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, obrzęk tkanek.
Przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, często bez objawów ogólnych również stanowi bardzo poważne obciążenie dla całego organizmu. Ząb zgorzelinowy stanowi bowiem permanentne okna zakażenia i może spowodować nawet zapalenie wsierdzia.

 

Jakie są przyczyny zapalenia miazgi ?
Dlaczego jest konieczne leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba w większości przypadków jest powikłaniem nieleczonej próchnicy. Nie leczony ubytek próchnicowy stale się powiększa i penetruje w głąb zębiny dochodząc do miazgi zęba zakażając ją.  Bakterie próchnicowe zniszczą szkliwo i zębinę, dostając się do miazgi zęba tzw. „nerwa". Zapalenie miazgi wywołuje silne, pulsujące, intensywne bóle. Jeśli proces chorobowy rozwija się dalej dochodzi do zakażenia miazgi i obumarcia zęba , a dolegliwości bólowe narastają. Najczęściej pierwsze objawy bólowe ze strony zęba są objawem nieodwracalnego zapalenia miazgi, a wówczas leczenie kanałowe jest jedynym rozwiązaniem. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne i leczenie ubytków próchnicowych już na tym etapie, kiedy są na tyle małe, że jeszcze nie dają dolegliwości bólowych i jednocześnie nie stanowią zagrożenia dla miazgi zęba.

 

Innymi przyczynami mogą być :
          • Pęknięcie lub złamanie zęba, 
          • Uraz, uderzenie w ząb
          • Miazga może również zostać odsłonięta i zakażona na skutek urazu zęba. Na przykład jeśli korona zęba została złamana na tyle nisko, że uwidoczniła miazgę zęba, to w takiej sytuacji leczenie kanałowe staje się konieczne.
          • Zgorzel zęba
          • Patologiczna kieszonka dziąsłowa
          • Leczenie kanałowe ze wskazań protetycznych
          • Obumarcie zęba na skutek obecności nieszczelnego wypełnienia
          • Patologiczne starcie zębów
          • Wielokrotnie zabiegi przeprowadzane na zębie,
          • Leczenie kanałowe ze wskazań protetycznych
          • Głęboki ubytek przyszyjkowy (klinowy)
          • Obumarcie zęba na skutek działania innych bodźców zewnętrznych

 

DLACZEGO I CZY WARTO LECZYĆ ZĄB KANAŁOWO ??
Zdecydowanie warto!


Taka odpowiedź jest oczywista, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dla zęba który musi być leczony kanałowo nie ma alternatywy, chyba że za taką uważać usunięcie zęba, co staje się koniecznością w przypadku zaniechania leczenia kanałowego.
Fachowo i profesjonalnie przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala zachować ząb na wiele lat. Taki ząb, chociaż jest martwy, doskonale spełnia swoje podstawowe funkcje, czyli uczestniczy w akcie żucia i gwarantuje właściwą estetykę uśmiechu.


Chociaż leczenie kanałowe nie jest tanie ze względu na czasochłonność i konieczność korzystania z kosztownych technologii i materiałów, to jednak kwestia racjonalnego gospodarowania wydatkami również jest argumentem za leczeniem kanałowym zębów. Zaniechanie leczenia endodontycznego w wymagającym  tego zębie prowadzi do jego utraty zwykle w ciągu kilku lat. Uzupełnienie usuniętego zęba za pomocą implantu lub mostu protetycznego przewiduje koszty większe niż w przypadku leczenia endodontycznego i zwykle jest bardziej inwazyjne.

 

Warto przy tym podkreślić przewagę naturalnych, własnych, nawet przeleczonych kanałowo zębów nad uzupełnieniami protetycznymi, nawet implantami. Przeleczony kanałowo ząb, nawet gdy został z niego tylko korzeń stanowiący fundament pod koronę protetyczną, wciąż ma naturalne mocowanie w kości w postaci tkanek ozębnej, podczas gdy implanty są na stałe zrośnięte z kością.

 

Nawet najlepsze i najdroższe implanty nigdy nie osiągną tej doskonałości, jaką daje nam natura. Współczesna stomatologia i jej coraz wyżej wyspecjalizowana dziedzina - endodoncja - stwarzają możliwość zachowania w jamie ustnej nawet martwych zębów przez wiele lat. Zawsze więc warto skorzystać z tej możliwości, jeśli stan zęba tego wymaga. Dlatego nie tylko warto, ale trzeba leczyć wszystkie zęby wymagające leczenia kanałowego.

 


Jak przebiega leczenie kanałowe ?
Leczenie endodontyczne
1 Etap : Opracowanie kanałów
Opracowanie kanałów polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanałów i ich odpowiednim  poszerzeniu. Do tego  celu stosuje się specjalistyczne narzędzia kanałowe . Kanały opracowuje się ręcznie lub mechanicznie, z wykorzystaniem specjalistycznego mikrosilnika endodontycznego .
Podczas poszerzania kanały są obficie płukane preparatami antysteptycznymi. Opracowanie  kanałów ma na celu wyeliminowanie drobnoustrojów z licznych kanalików bocznych, a także nadaniu kanałom rozmiaru i kształtu umożliwiającego prawidłowe - szczelne , wypełnienie kanałów korzeniowych.

 

Zanim lekarz zacznie opracowywać kanały jego pierwszym krokiem jest  precyzyjne określenie ich długości. Do tego wykorzystuje on urządzenie zwane endometrem, które pozwala na bardzo dokładny pomiar elektroniczny długości każdego kanału zęba.
Kanały o szczególnie skomplikowanym przebiegu, bardzo zakrzywione, wąskie lub zarośnięte mogą wymagać opracowania przy użyciu mikroskopu endodontycznego.

 

2 Etap : Wypełnianie kanałów

Wypełnienie kanałów korzeniowych stanowi ukończenie leczenia kanałowego i ma na celu szczelne zamknięcie kanałów. W chwili obecnej  najczęściej stosowanym materiałem wypełniającym jest gutaperka w postaci ćwieków lub - podgrzana do odpowiedniej temperatury - w postaci ciekłej
Prawidłowość wypełnienia kanałów zęba każdorazowo sprawdza się poprzez wykonanie zdjęcia RTG zębowego.
Jest to bardzo istotne, ponieważ tylko prawidłowo wypełnione kanały  zabezpieczają ząb przed powtórną infekcją. W Stomatologii Rodzinnej wszystkie zdjęcia są wykonywane w technologii cyfrowego RTG, co minimalizuje dawkę promieniowania i pozwalana na  dalszą obróbkę zdjęcia RTG.

 

Jak długo trwa leczenie kanałowe ?
W przypadkach niepowikłanych zębów udaje się przeprowadzić i zakończyć leczenie kanałowe na jednej wizycie. Zdarza się to jednak rzadko, gdyż pacjenci zwykle zbyt późno przychodzą do gabinetu stomatologicznego.

 

W pozostałych przypadkach najczęściej leczenie kanałowe jest dzielone na 2 wizyty. Na pierwszej opracowuje się kanały, natomiast na drugiej są one ostatecznie wypełniane..

 

W przypadku zębów z zaawansowanym procesem zapalenia miazgi , z ich martwicą lub zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych często leczenie endodontyczne obejmuje więcej niż dwie wizyty. Czas takiego leczenia może zostać wydłużony do kilku tygodni.  Pomiędzy wizytami lekarz zakłada do kanałów specjalne opatrunki lecznicze, a sam ząb jest zamykany opatrunkiem tymczasowym.

 

Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe w większości przypadków przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc ból zostaje całkowicie wyeliminowany.

 

LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM
MIKROSKOP - rewolucja we współczesnej endodoncji ?miksropskop

Obecne specjalistyczne leczenie endodontyczne jest właściwie niemożliwe bez kontroli mikroskopu. Zdarza się, że proste szerokie kanały nie zawsze wymagają użycia tego typu sprzętu. Natomiast w przypadku zębów o kilku kanałach – piątka, szóstka, itd., stosowanie mikroskopu to złoty standard. Lekarze specjalizujący się w endodoncji, zdają sobie sprawę z tego, że niedostrzeżenie kanału czy też niedostateczne oczyszczenie jego światła, może powodować poważne problemy. Mikroskop znacznie zwiększa szanse na prawidłowe przeleczenie zęba oraz uniknięcie powikłań.

 

W stomatologii zdarzają się zęby na tyle skomplikowane swoją budową , że wymagają specjalistycznego leczenia kanałowego pod mikroskopem.
Są to m.in. :
          • zakrzywione kanały zębów 
          • niedrożne kanały zębów 
          • złamane narzędzie w kanale zęba
          • perforacja korzenia zęba 
          • perforacja dna komory zęba
          • powtórne leczenie kanałowe
          • dodatkowe kanały w zębie 
          • obecność zębiniaków w zębie

 

mikroskopZastosowanie mikroskopu stomatologicznego zmieniło charakter współczesnej endodoncji. Powiększenie pola zabiegowego w mikroskopie umożliwiło idealny niemalże wgląd w komplikujące leczenie kanałowe struktury anatomiczne, takie jak przewężenia i obliteracje kanałów korzeniowych zębów. Jednocześnie zezwoliło na wykonywanie wymagających precyzji procedur leczniczych, takich jak usuwanie złamanych narzędzi i zamykanie perforacji kanałów. Wprowadzenie mikroskopu endodontycznego istotnie zmniejszyło odsetek niepowodzeń leczenia kanałowego.

 

Nowe technologie wciąż udoskonalają jakość i sposoby leczenia kanałowego , a co za tym idzie zwiększają jego skuteczność. Zęby , których prawidłowe przeleczenie nie było możliwe jeszcze kilka lat temu, przy dzisiejszych możliwościach stomatologicznych z powodzeniem mogą być wyleczone i służyć pacjentowi przez długie lata.


Leczenie kanałowe pod mikroskopem obejmuje przede wszystkim trudne i powikłane przypadki. Lek.dent Katarzyna Żądło-Adamczyk dysponuje dużym doświadczeniem w leczeniu skomplikowanych i powikłanych przypadków endodontycznych. Z powodzeniem opracowuje zarośnięte i zakrzywione kanały oraz usuwa złamane narzędzia z kanałów.

Stomatologiczna Rodzinna posiada jeden z najnowocześniejszych mikroskopów stomatologicznych firmy Karl Kaps oraz pełne zaplecze technologiczne niezbędne przy zaawansowanym leczeniu kanałowym.
Jeśli Twój ząb wymaga specjalistycznego leczenia endodontycznego pod mikroskopem lub Twój dentysta nie podjął się leczenia kanałowego ze względu na stopień trudności i ryzyko powikłań, zapraszamy !!! skontaktuj się z nami.


Powtórne leczenie kanałowe, endodoncja  jeszcze raz

Większość zębów, które były pierwotnie leczone kanałowo mogą przetrwać tak długo jak zęby naturalne. Jednak zdarza się że leczony już kanałowo ząb może zacząć boleć . zdarza się to ząb po kilku miesiącach lub nawet latach . Konieczna jest wtedy wizyta kontrolna, ponieważ prawdopodobnie ząb wymaga powtórnego leczenia.
Re-endo, czyli powtórne leczenie kanałowe wykonujemy wtedy, kiedy poprzednie leczenie  nie zakończyło się powodzeniem z różnych powodów.  Często takie zęby nie wykazują żadnych objawów  mogących świadczyć o niepowodzeniu pierwotnego leczenia. Należy pamiętać, że zęby z nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem kanałowym mogą być potencjalnym źródłem wielu dolegliwości i chorób zlokalizowanych w innych narządach takich jak oczy, serce czy nerki. Dlatego tak ważna jest okresowa kontrola radiologiczna wszystkich zębów, zwłaszcza leczonych endodontycznie. Leczenie to jest trudniejsze i wymaga od lekarza doświadczenia i stosowania nowoczesnego sprzętu. Powodem utrudnień są najczęściej "stare wypełnienia" w kanałach, złamane narzędzia czy też zobliterowane kanały. W takich przypadkach niezbędny jest mikroskop stomatologiczny, który posiadamy w naszym gabinecie  oraz specjalistyczne urządzenia, które pozwolą udrożnić nieprawidłowo leczone kanały.

 

Przyczyną powtórnego leczenia kanałowego mogą być:
          • wąskie lub zakrzywione kanały, które nie były wcześniej wyleczone, 
          • dodatkowe kanały, które nie były znalezione podczas pierwszego leczenia,
          • złamane narzędzia endodontyczne, które uniemożliwiają oczyszczenie kanału,
          • perforacje komory lub korzenia zęba,
          • próchnica w nowym miejscu, która odsłoniła wypełnione kanały,
          • pęknięcie lub złamanie korony lub wypełnienia,
          • powtórne zakażenie może przenieść się od korzenia sąsiedniego zęba lub zębów.


Czym w takim razie jest leczenie re-endo ?
Jest to ponowne leczenie kanałowe. Leczenie  re-endo  konieczne  jest gdy wystąpiły nieprawidłowości w pierwotnym leczeniu. Polega na usunięciu materiału, którym wypełnione są kanały i zlokalizowaniu problemu, czyli niedostatecznie oczyszczonego lub wypełnionego kanału albo pozostawionego, złamanego narzędzia w kanale.


Jakie są wskazania do powtórnego leczenia kanałowego?

1. dolegliwości bólowe
2. przetoki ropne
3. zmiany okołowierzchołkowe widoczne na zdjęciu rtg.
4. nieprawidłowo wypełniony kanał
5. oraz w/w
Wiarygodna diagnostyka obrazowa stanowi obecnie postawę nowoczesnego leczenia stomatologicznego.

 

Czy warto powtórnie leczyć ząb kanałowo czy lepiej jest usunąć?
Zęby przeleczone powtórnie kanałowo mogą funkcjonować latami, a często nawet przez całe życie.
Jeżeli powtórne leczenie jest możliwe to jest to najlepsza metoda na ratowanie własnego zęba.
Leczenie kanałowe (inaczej leczenie endodontyczne) pozwala na zachowanie w jamie ustnej zęba, który bez takiego leczenia musiałby zostać usunięty. Ząb po takim leczeniu, mimo że jest martwy, doskonale spełnia swoje funkcje. Nadal bierze czynny udział w procesie żucia i zapewnia właściwą estetykę uśmiechu. Bez względu na to czy był leczony pierwotnie czy powtórnie kanałowo.


Prawidłowo przeleczone kanałowo zęby służą bez żadnych dolegliwości przez wiele lat, umożliwiając uniknięcie kosztownych metod leczenia protetycznego, takich jak mosty i implanty. Ważne jest również to,  iż kanałowo przeleczony ząb jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym i fizjologicznym niż nawet najlepsze implanty, a przy tym o wiele  tańszym.
Dlatego zawsze warto leczyć kanałowo każdy ząb wymagający takiego leczenia, unikając w ten sposób jego utraty.

 

Jaki jest koszt leczenia kanałowego ??mikroskop

Ostateczna cena leczenia kanałowego zęba zależy przede wszystkim od liczby kanałów (od jednego do czterech i więcej) i sposobu ich ostatecznego wypełnienia. Istotny jest także stan wyjściowy zęba (ząb z zapaleniem miazgi, ząb ze zgorzelą miazgi, ząb po wcześniejszym nieudanym leczeniu kanałowym).

 

Jeśli zastanawiasz się, ile może kosztować leczenie kanałowe w Twoim przypadku, proponujemy konsultację w naszym gabinecie. Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego potrzebne jest  zdjęcie RTG - jeśli nie posiadasz takiego zdjęcia to wykonamy go u nas w gabinecie - jego koszt wynosi 20 PLN.
Stomatologia Rodzinna oferuje także specjalistyczne leczenie kanałowe pod mikroskopem. Mikroskop stomatologiczny jest używany w leczeniu trudnych i skomplikowanych przypadków. W gabinecie pracujemy na nowoczesnym, jednym z najlepszych mikroskopów endodontycznych firmy Karl Kaps.


Na leczenie kanałowe pod mikroskopem obowiązuje oddzielny cennik. W zdecydowanej jednak większości przypadków leczenia kanałowego obowiązują ceny podstawowe, jedynie w skomplikowanych przypadkach (bardzo zakrzywione lub zarośnięte kanały, konieczność rewizji poprzedniego leczenia kanałowego, złamane narzędzie kanałowe w kanale zęba, itp.) pacjent ma wykonywane specjalistyczne leczenie endodontyczne pod mikroskopem,  które wiąże się z dodatkowymi kosztami. O dokładny koszt leczenia kanałowego zapytaj lekarza, choć niestety często dopiero w trakcie zabiegu dentysta jest wstanie dokładnie ocenić ile dokładnie wyniesie leczenie. 


Kiedy zatem można stwierdzić, że leczenie zakończyło się sukcesem ?
Reasumując, im dłuższy czas upływa od zakończenia pierwotnego leczenia kanałowego, tym mniejsza szansa, że ząb da o sobie ponownie znać. Nieprawidłowo przeleczony kanałowo ząb, to tykająca bomba. I choć nie jest to norma, to dość często ząb leczony kanałowo przypomina o sobie po wielu latach, bądź w postaci dolegliwości bólowych, bądź przez wolno, bezobjawowo rozwijającą się torbiel. Wytworzenie się torbieli wymaga już interwencji chirurga. W takiej sytuacji po leczeniu powtórnym pacjent jest kierowany do specjalisty na zabieg wyłuszczenia torbieli. Dlatego jeszcze raz podkreślamy wagę systematycznego monitorowania zębów po leczeniu kanałowym.

 

 

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Po zakończonym leczeniu kanałowym ząb wymaga odpowiedniej odbudowy.

1. Zęby z niewielką utrata tkanek wlasnych (  korona zęba nie jest bardzo zniszczona)
W takim przypadku wystarczy odbudowa  za pomocą materiału kompozytowego czyli w postaci  plomby światłoutwardzalnej, wykonywanej przez lekarza stomatologa.

 

2. Zęby ze znaczną utrata tkanek własnych (  korona zęba jest znacznie ale nie całkowicie zniszczona)

W przypadku zębów bardzo zniszczonych warto zastanowić się nad bardziej trwałym uzupełnieniem , np. odbudową  z wykorzystaniem uzupełnienia typu inlay lub onlay.
Są to uzupełnienia kompozytowe, pełnoceramiczne lub złote przygotowywane w laboratorium protetycznym na podstawie pobranego wcześniej wycisku, a następnie mocowane do ubytku. Ich zaletą jest to iż są znacznie bardziej dokładne, trwałe i estetyczne niż typowe wypełnienie kompozytowe wykonywane przez lekarza dentystę na wizycie.

 

3. Zęby ze zniszczeniem korony nie warunkującym utrzymania plomby czy inlay ( całkowite zniszczenie korony)

Taki ząb wymaga wówczas odbudowy za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i porcelanowej korony protetycznej.
Nawet ząb, z którego został tylko korzeń, można odbudować w ten sposób i jest to rozwiązanie o bardzo wysokiej estetyce i trwałości nawet kilkudziesięciu lat. Więcej informacji o koronach protetycznych.

 

Jak szybko należy odbudować zęba po leczeniu kanałowym ?
W zależności od planowanego sposobu odbudowy korony zęba wystarczy jednak  (wypełnienie kompozytowe) lub kilka kolejnych wizyt (inlay, onlay, wkład i korona protetyczna).
Warto  pamiętać, że nie należy zwlekać z ostateczną odbudową korony zęba zbyt długo, ponieważ opatrunek tymczasowy w koronie zęba nie zapewnia odpowiednio mocnego podparcia przy zwykle cienkich ściankach zęba.


Istnieje wówczas możliwość powikłań w postaci złamania jednej z pozostałych ścianek korony własnej zęba. Konsekwencją tego zdarzenia może być nawet zmiana planowanego sposobu odbudowy korony zęba, gdy na przykład złamanie ścianki uniemożliwi odbudowę kompozytową i pozostanie jedynie odbudowa w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

 

Szczegółowych informacji na temat najlepszego dla Ciebie sposobu rekonstrukcji zęba udzieli stomatolog po zakończeniu leczenia endodontycznego.

box1 icoProfesjonalny kontakt
box1 icoPakiety zniżkowe
box1 icoNowoczesne rozwiązania
© 2015 Stomatologia Rodzinna