• slide1
  • slide2
Periodontologia i profilaktyka
separator

SKALING:

Co to jest skaling?
Skaling to zabieg , który polega na profesjonalnym  usunięciu kamienia nazębnego za pomocą narzędzi ręcznych i/lub ultradźwiękowych.


Dlaczego trzeba regularnie usuwać kamień nazębny/złogi nazębne?
Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej.  Osadza się na zębach, ale także pod dziąsłami i co powoduje ze dziąsło oddala się od zębów . Jeśli kamień pozostanie  na zębach , stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stopniowego zaniku kości w której osadzone są zęby. Konsekwencją  jest odsłonięcie  korzeni zębów (parodontoza) a często również ich przedwczesna utrata. Dlatego tez konieczne jest regularne usuwanie kamienia nażebnygo.


Jak często trzeba usuwać kamień nazębny ?
Zabieg powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, a w przypadku istnienia zmian zapalnych dziąseł nawet 3-6 razy w roku. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego jest w pełni skuteczne,  jeśli utrzymywana jest równocześnie prawidłowa higiena jamy ustnej.


Codziennie krwawią mi dziąsła – dlaczego ?
Mocne krwawienie dziąseł w większości przypadków jest oznaką zapalenia dziąseł.Spowodowane może być to przez twardą szczotkę do zębów i niewłaściwe jej używanie. Jeśli mamy wątpliwości powinniśmy wymienić szczoteczkę na bardziej miękką – ultra soft. Gdy to jednak nie przyniesie to spodziewanego efektu, możemy być pewni, że jest to ostre zapalnie dziąseł. Objawami dodatkowymi jest nadwrażliwość dziąseł i ich zaczerwienienie dziąseł.
Główną jednak przyczyną ostrego zapalenia dziąseł jest kamień nazębny i gromadzące się w nim bakterie. Wydzielane przez bakterie toksyny i kwasy podrażniają dziąsła, powodując ich odsuwanie od zębów i powolny zanik. Jednak zaczyna się od nadwrażliwości dziąsła, lekkiego zaczerwienienia dziąsła i krwawienia dziąsła. Kamień nazębny często może być niezauważalny - może osadzać się poniżej linii dziąsła lub w przestrzeniach między zębowych niemożliwych do oczyszczenia zwykłą szczoteczką. W takiej sytuacji należy udać się do gabinetu stomatologicznego i wykonać profesjonalne czyszczenie zębów. Stomatolog ustali dokładną przyczynę krwawienia dziąseł i zaleci odpowiednie działanie, aby sytuacja bolesnych i krwawiących dziąseł już się nie powtórzyła.

 

Obnażone szyjki zębów – dlaczego ??
Kiedy szyjki zębowe i korzenie zębów ulegają  obnażaniu powinniśmy udać się na konsultacje do gabinetu stomatologicznego. Bardzo często jest to znak zapalenia dziąsła lub przyzębia. Przy zdrowych zębach korzeń nigdy się nie obnaża.

Przyczyny takiego stanu rzeczy:
          • zapalenie dziąsła przechodzące w zapalenie przyzębia –pojawiająca się paradontoza,

          • drażnienie mechaniczne – zbyt agresywne szczotkowanie niewłaściwą szczoteczką – zbyt twardą. Dziąsła mogą też ulegać podrażnieniu na skutek niewłaściwych nawyków żywieniowych,
          • niewłaściwie wykonanie uzupełnienie protetyczne.

 

Gdy zauważymy obnażenie korzeni i szyjek zębowym należy jak najszybciej udać się do dentysty i jak najszybciej zacząć przeciwdziałać odsłaniającym się szyjkom zębowym. Jeśli nie zadbamy o prawidłowe i szybkie działanie możemy doprowadzić do fatalnych skutków a nawet  do utraty zębów. Obnażone korzenie zębowe są idealnym miejscem kolonizacji bakterii – zęby są wtedy osłabione i podatne na wszelkiego rodzaju infekcje. Pogłębione przez obnażenie kieszonki dziąsłowe są również miejscem dla rozwoju bakterii co doprowadzić może do destrukcji aparatu zawieszeniowego zęba , który utrzymuje go w kości.

 

Co to jest kiretaż ?
Kiretaż polega na oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych ze wszystkich zanieczyszczeń które mogą stanowić przyczynę zapalenia przyzębia. Wykonuje się ten zabieg często przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W zbyt dużej kieszonce dziąsłowej zbierają się bakterie, resztki pokarmu i powstaje kamień nazębny. Są to właśnie najczęstsze przyczyny zapalenia przyzębia. Żeby uniknąć rozwoju stanów chorobowych, należy jak najdokładniej oczyścić kieszonkę dziąsłową.


Są dwa rodzaje tego zabiegu :
Kiretaż otwarty i zamknięty.


Kiretaż zamknięty
Kiretaż zamknięty jest to oczyszczenie kieszonek przyzębnych bez rozcinania dziąsła. Szyjkę zęba oczyszcza się z ciał obcych za pomocą specjalnych narzędzi , a następnie kieszonkę płuczę się odpowiednim płynem.

Kiretaż otwarty
Kiretaż otwarty polega na nacięciu dziąsła i odsłonięciu szyjki zębowej wraz z kością przyzębia. Odsłoniętą szyjkę oczyszcza się z ciał obcych za pomocą specjalnych narzędzi. Po  głębokim oczyszczeniu  dziąsło się zaszywa. Tą metodę kiretażu stosuje się jednak w przypadku zaawansowanej choroby przyzębia, kiedy to dziąsło bardzo głęboko jest oddzielone od zęba i nie ma możliwości oczyścić go w inny sposób.
Właściwie przeprowadzony kiretaż umożliwia zlikwidowanie stanu zapalnego przyzębia. Dzięki usunięciu  czynników powodujących zapalenie – kamień nazębny i inne zanieczyszczenia jest możliwe prawidłowe połączenie się tkanek przyzębia z korzeniem zęba.

 

 

PIASKOWANIE
Co to jest piaskowanie?
Piaskowanie polega na usunięciu z powierzchni zębów osadu i/lub przebarwień pochodzących z herbaty, kawy, papierosów lub innych barwiących substancji za pomocą specjalnej piaskarki i strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i powietrza.

 

Jak często można piaskować zęby?
Usuwanie osadu powinno  się wykonywać co 6-12 miesięcy. Pacjentom szczególnie podatnym na przebarwienia zębów, czyli palącym papierosy, pijącym duże ilości kawy, herbaty, czy czerwonego wina zaleca się częstsze wizyty, nawet co 3-4 miesiące.
Piaskowanie szczególnie poleca się w przypadku osób noszących aparaty  ortodontyczne. Ze względu na trudności w prawidłowym oczyszczaniu zębów, zaleca się u takich pacjentów piaskowanie raz na 3-4 miesiące.
Piaskowanie zębów jest również polecana u osób na ok. 2-3 tygodnie przed  zabiegiem wybielania zębów , gdyż zwiększa efektywność zabiegu.

 

FLUORYZACJA
Co to jest fluoryzacja?

Lakierowanie zębów lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym  mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Im więcej fluoru zostaje wbudowane w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.

Profesjonalnej fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym  to lakiery/maści o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru w stosunku do produktów powszechnie dostępnych na rynku i stosowanych samodzielnie w domu. Dodatkowo zostaje znacznie wydłużona podaż fluoru. Ze względu na swoja formę preparaty stosowane u stomatologa pozostają na zębach znacznie dłużej ( kilka –kilkanaście godzin).

 

Kiedy można wykonać fluoryzację?
Zabieg fluoryzacji najlepiej jest przeprowadzać po profesjonalnym czyszczeniu zębów (zabiegu skalingu i piaskowania zębów), gdyż jego efektywność jest wtedy największa.

Należy pamiętać , że preparaty o dużym stężeniu fluoru mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza stomatologa, gdyż niewłaściwie lub w nadmiarze podane mogłyby zaszkodzić.

 

Jak często należy wykonywać fluoryzacje?
Zabieg fluoryzacji może być przeprowadzany już u najmłodszych dzieci - gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne  .

U małych pacjentów zaleca się przeprowadzać  raz na 3-4 miesiące.
Natomiast u dorosłych raz na 6 miesięcy.

 

 

LAKOWANIE ZĘBÓW
Co to jest lakowanie ??
Lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd, to całkowicie bezbolesny zabieg profilaktyczny, mający na celu wypełnienie szczelin i zagłębień, występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją (lakiem) zawierającą fluor.


Dlaczego należy lakować zęby?
Zęby trzonowe i przedtrzonowe ze względu na swoja budowę anatomiczną mają często głębokie bruzdy na powierzchniach żujących. Stanowią one doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej i często uniemożliwiają  właściwe wyczyszczenie zębów (szczególnie u małych dzieci ). Właśnie dlatego to bruzdy na powierzchni żujących zębów  są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego.

Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba, przez co uniemożliwia zaleganie resztek pokarmowych i bakterii chroniąc ząb przed próchnicą.

 

Kiedy należy lakować zęby?
Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie jak najwcześniej, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze uszkodzeniu w obrębie szkliwa przez próchnicę. Zabieg więc należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej. 

 

Ważne dla RODZICÓW !

Zachęcamy Rodziców do uważnej obserwacji swoich dzieci. Zalecamy również regularne wizyty u dentysty, w przypadku dzieci co 3 miesiące.

Będziecie mieć wtedy pewność, że wyrzynający się ząb zostanie w odpowiednim czasie  zabezpieczony lakiem szczelinowym.
U dzieci zachęcamy szczególnie do lakowania pierwszych zębów trzonowych , które wyrzynają się już w wieku ok. 6-7 lat . Dla małych pacjentów są dostępne również kolorowe laki.
Dorosłym pacjentom proponujemy lakowanie stałych ósemek, tzw. Zębów mądrości.

 


POSZERZONE LAKOWANIE ZĘBÓW
Co to jest  i kiedy się stosuje?

Poszerzone lakowanie bruzd, polegające na poszerzeniu bruzd cienkiem wiertłem szczelinowym przed zastosowaniem laku. Lekarz przeprowadza ten zabieg  w przypadku, kiedy w bruzdach rozwinęła się już próchnica, ale jest ona w początkowym stadium rozwoju. Zabieg pozostaje bezbolesny , gdyż  lekarz wykonuje minimalną  głębokość preparacji.

box1 icoProfesjonalny kontakt
box1 icoPakiety zniżkowe
box1 icoNowoczesne rozwiązania
© 2015 Stomatologia Rodzinna