• slide1
  • slide2
Protetyka stomatologiczna
separator

Protetyka stomatologiczna – dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich znacznym uszkodzeniu.


Do tej dziedziny zaliczamy również prace podnoszące estetykę uzębienia oraz prace ulepszające ich funkcję.
Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne.
Rodzaje uzupełnień protetycznych :

          - Nieruchome (nie dające się wyjąć z ust) m.in. uzupełnienia ceramiczne – korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub bezmetalowej – bardziej estetyczne)

          - Ruchome (dające się usunąć z ust) m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy nylonowe, acetalowe, acronowe.

          - Kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

 

Zastanawiasz się czy warto uzupełnić lukę po utraconym zębie ?
Oto odpowiedzi na Twoje wątpliwości!
Każdy ząb w jamie ustnej pełni precyzyjnie określoną funkcję i zajmuje odpowiednią pozycję. Z sytuacją optymalną mamy do czynienia wtedy, kiedy wszystkie zęby idealnie stykają się ze swoimi sąsiadami oraz zębami przeciwstawnymi. W przedstawionej  sytuacji zęby są stabilne, mogą spełniać swoje funkcje oraz nie przesuwają się.
Zachwianie tej delikatnej równowagi następuje już przy utracie nawet jednego zęba. „DESTRUKCYJNA LUKA” to określenie, jakiego używają stomatolodzy dla opisania tego stanu. Powstanie luki wymaga jej szybkiego uzupełnienia. Pozostawienie luki prowadzi do szeregu komplikacji, które zostaną opisane poniżej. Radzimy dobrze , nie ryzykuj wystąpienia kolejnych problemów!
Pozostawienie „destrukcyjnej luki” prowadzi niestety często do nieodwracalnych konsekwencji, będących wynikiem nieuzupełnienia brakującego zęba/zębów. Jeżeli w Twojej jamie ustnej występuje „destrukcyjna luka”, najpóźniej po kilku latach  problemy wystąpią także u Ciebie.
Poniżej przedstawimy najważniejsze problemy wynikające z powstania „destrukcyjnej luki”.

 

Wskutek utraty zęba i powstania luki dochodzi do przesunięcia zębów w jej kierunku. Powstają przerwy między zębami, które to sprzyjają stanom zapalnym dziąsła i są nieestetyczne.

 

- Siły powstające podczas żucia pokarmów powodują przechylenie się zębów w kierunku luki. Takie krzywe zęby powodują ze zostaje zaburzona symetria uśmiechu.

- Podczas jedzenia dochodzi do uciskania miejsca po usuniętym zębie, tzw. kość wyrostka zębodołowego. Kość ta zanika, co powoduje również zanik dziąsła. Kość w miejscu, w którym   zostanie wykonane po pewnym czasie np. po kilku latach od utraconego zęba  może wymagać zabiegu regeneracji kości dla osiągnięcia pięknego, naturalnego wyglądu (patrz „Implanty”).

- Zęby doża do kontaktu ze sobą. W przypadku braku kontaktu zęba dolnego z przeciwstawnym zębem górnym ząb dolny systematycznie wysuwa się do góry, co powoduje jego osłabienie w kości. Ząb staje się rozchwiany i niestabilny, co w niestety często prowadzi to do jego usunięcia.

- Kolejnym etapem jest powstanie nieprawidłowego zgryzu, tzw węzeł urazowy . Prowadzi to do zmian w stawie skroniowo-żuchwowym. Problemy związane z tym stanem często powodują silne bóle głowy. Dochodzi do zaburzenia kontaktu zębów szczęki i żuchwy . Kontakt przeciwstawnych zębów zmienia się z płaszczyznowego na punktowy, co prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia efektywności żucia pokarmów.

 

Jak zapobiegać konsekwencjom powstawania destrukcyjnej luki?
Jeśli masz destrukcyjną lukę, zapraszamy na konsultacje w trakcie której lekarz wyjaśni nasze wątpliwości i doradzi najlepsze rozwiązanie indywidulanie do Twoich potrzeb. Popraw stan swojego uzębienia, wyeliminuj  mogącego się pojawić komplikacje po destrukcyjnej luce. Już dziś zmień to, co za kilka lat może stać się dla Ciebie poważnym problemem.
PROTETYKA posłuży Ci do tego by uzupełnić utracone zęby i odnowić Twoja estetykę uśmiechu  oraz przywrócić właściwe funkcję zębów.


Głównym zadaniem koron jest odtworzenie kształtu, koloru i funkcji zęba, równocześnie stanowiąc spójną całość z pozostałymi tkankami zęba. Korony poprawiają estetykę zębów przebarwionych, uszkodzonych, niewłaściwie ukształtowanych lub z licznymi wypełnieniami.
Korony i mosty zbudowane są z dwóch warstw:
          1) zewnętrznej – estetycznej (wykonanej z porcelany) oraz
          2)  wewnętrznej – konstrukcyjnej (z cyrkonu, złota lub metalu).
Są korony tez pełnoceramiczne bez podbudowy.

 

 

KORONA
Najczęściej wykonywane uzupełnienie protetyczne

 

Co to jest korona protetyczna?

Ząb zbudowany jest z korzenia oraz z korony, czyli części która jest widoczna w ustach i to właśnie od niej zależy jak wygląda nasz uśmiech. Zdarza się, że na skutek próchnicy czy złamaniu naturalny ząb ulega zniszczeniu w bardzo dużym stopniu i nie jest możliwa jego odbudowa przy zastosowaniu plomby (odbudowy kompozytowej). W takim przypadku lekarz może zaproponować  odbudowę poprzez wykonanie korony protetycznej. Korona to  element zakładany na stałe, poprawiając kształt, wielkość oraz kolor zęba. W leczeniu implantologicznym jest również wykorzystywana. 


Kiedy ząb wymaga wykonania korony protetycznej?

Korony protetyczne są stosowane w przypadkach, gdy lekarz dentysta nie ma innych możliwości rekonstrukcji zęba. Metoda ta jest najlepszym rozwiązaniem na wzmocnienie słabego zęba, poprawienie jego estetyki czy odbudowanie brakującej części koronowej na własnym korzeniu lub implancie. Korony protetyczne pozwalają na odbudowę bardzo zniszczonych zębów, jednocześnie są dobrym rozwiązaniem w momencie kiedy korony zęba nie można odbudować materiałem kompozytowym, kiedy to  wypełnienie kompozytowe jest zbyt duże, aby się utrzymać.

Najczęstsze wskazania do wykonania koron to:
          • znaczne zniszczenie korony zęba spowodowane próchnicą
          • złamania korony zęba w wyniku urazu
          • po wszczepieniu implantu,
          • wzmocnienie zęba po leczeniu kanałowym,
          • przebarwienie tkanek zęba (względy estetyczne),
          • w celu uniknięcia leczenia ortodontycznego
          • podwyższenie zwarcia, w przypadku startych zębów


Czy wykonanie korony protetycznej jest bolesne?

Leczenie protetyczne na niektórych etapach może być dla pacjenta bolesne. Jednak zawsze kiedy występuje taka możliwość lekarz wykonuje przed  zabiegiem znieczulenie  miejscowe.

 

Jak wyglądają zabiegi mające na celu wykonanie korony protetycznej ?

Zabieg wykonania korony protetycznej jeśli to konieczne obywa się w miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Stomatolog  szlifuje ząb w trzech wymiarach. Następnie wykonuje wycisk po koronę ostateczną i nakłada na ząb koronę tymczasową. Właściwa korona jest wykonywana z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu wzmacnia ząb i odtwarza jego naturalny, zdrowy wygląd.

 

PIERWSZA WIZYTA :
DIAGNOSTYKA I PRZYGOTOWANIE LECZENIA

Na tej wizycie lekarz stomatolog stwierdza wskazania kwalifikujące ząb do wykonania korony protetycznej
          • ząb ze znaczną utrata tkanek własnych (zniszczony ząb)
          • złamany ząb,
          • bardzo duże wypełnienie z wysokim prawdopodobieństwem jego utraty,
          • ząb przewidziany jako filar dla mostu protetycznego.

W przypadku zębów bardzo zniszczonych może zaistnieć konieczność przeleczenia kanałowego i wykonania wkładu koronowo-korzeniowego (potocznie zwanego sztyftem) przed wykonaniem korony protetycznej.

Jeśli ząb był już leczony kanałowo, obowiązkiem lekarza jest wykonanie kontrolnego RTG w celu oceny prawidłowości wypełnienia kanałów korzeniowych. Zdarza się, że ząb należy ponownie przeleczyć kanałowo.

 

DRUGA WIZYTA :korona

1. SZLIFOWANIE ZĘBA

Na tej wizycie ząb jest szlifowany pod koronę protetyczną
Szlifowanie zęba jeśli to konieczne odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne. Zabieg polega na zmniejszeniu zęba w trzech wymiarach, tak aby powstało miejsce na koronę protetyczną.

 

2. POBRANIE WYCISKU
Po zakończonym szlifowaniu lekarz dentysta wykonuje wycisk protetyczny, który przenosi przestrzenną informację z jamy ustnej do laboratorium protetycznego. Pobiera się nie tylko wycisk oszlifowanego zęba, ale również wszystkich zębów sąsiednich. Konieczne jest także wykonanie wycisku zębów przeciwstawnych, tak aby wykonana w laboratorium protetycznym korona była idealnie dopasowana.

 

3. WYKONANIE KORONY TYMCZASOWEJ

Oszlifowany ząb zabezpiecza  się koroną tymczasową wykonaną przez lekarza w gabinecie. Dzięki temu oszlifowany ząb jest zabezpieczony przed wpływem negatywnych czynników, pacjent zaś może uśmiechać się i normalnie funkcjonować przez okres potrzebny na wykonanie ostatecznej korony protetycznej w laboratorium (zwykle kilka dni roboczych).

 

4. DOBÓR KOLORU,
Ostatnim etapem wizyty jest wybór koloru korony protetycznej przy użyciu specjalnego kolornika. Lekarz stomatolog proponuje pacjentowi najlepsze według niego rozwiązanie, jednak to pacjent ostatecznie podejmuje decyjzję o kolorze przyszłej korony.

 

 

TRZECIA WIZYTA : (jeśli jest konieczna )

korona

PRZYMIARKA KORONY NA POŚREDNIM ETAPIE JEJ WYKONANIA
W przypadku pojedynczych koron etap ten zwykle można pominąć.
Najczęściej przymierza się podbudowę metalową lub pełnoceramiczną pod mosty protetyczne.
W szczególnych przypadkach stomatolog by mieć pewność, że korona będzie dobrze dopasowana może chcieć przymierzyć również podbudowę pojedynczej korony na wczesnym etapie jej wykonania w laboratorium. Na tym etapie bowiem bardzo łatwo można wprowadzić ewentualne zmiany.

 

WIZYTA TRZECIA /CZWARTA

PRZYMIARKA I ZACEMENTOWANIE OSTATECZNEJ KORONY

Na ostatniej wizycie lekarz stomatolog przymierza i ocenia czy  korona jest prawidłowo dopasowana.

Przed zacementowaniem korony kontroluje :
          •sprawdza szczelność korony,
          •punkty styczne z zębami sąsiednimi
          •kontakty zgryzowe z zębami przeciwstawnymi.
Sam pacjent również  ocenia czy czuje się z nową koroną komfortowo i czy spełnia jego oczekiwania estetyczne.
Jeśli wszystko jest prawidłowe i  zgodne z oczekiwaniami pacjenta i lekarza, korona jest cementowana na ząb filarowy. Pacjent zostaje pouczony o higienie.

 

 

 

WKŁAD KORONOWO–KORZENIOWY


Kiedy zastosować wkład koronowo- korzeniowy?
Gdy ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie przewiduje się nawet utrzymania korony protetycznej, należy umieścić w korzeniu tak zwany wkład koronowo-korzeniowy (potocznie nazywany sztyftem). Dopiero po jego osadzeniu w korzeniu zęba możemy odbudować ząb wykorzystując koronę protetyczną.

Wkład koronowy-korzeniowy składa się z :
          1) części korzeniowej umocowanej w kanale korzeniowym zęba
          2)  części koronowej, która widoczna jest w jamie ustnej i ma kształt filaru zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną.

 

Z jakich materiałów wykonuje się wkład koronowo - korzeniowy?
Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane.

Wszystkie wkłady są wykonywane indywidualnie dla każdego zęba


jak wygląda zabieg przygotowania wkładu koronowo-korzeniowego?
Przebieg wizyt zależy od tego czy jest to wkład:
          • ze stopów metali – opracowywany indywidualnie dla każdego pacjenta (III-IV wizyty)
          • z włókna szklanego (II-III wizyty)
          • z tlenku cyrkonu

wkład koronowo- korzeniowy ze stopów metali


I wizyta
          • na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lekarz klasyfikuje korzeń zęba do zabiegu
          • jeżeli ząb nie był leczony kanałowo, rozpoczyna jego leczenie i na następnej wizycie za pomocą specjalnych narzędzi opracowuje kanał tzn. tworzy w nim miejsce na część korzeniową wkładu
          • jeżeli ząb natomiast był leczony kanałowo lekarz od razu przechodzi do opracowywania kanału
          • w dalszej kolejności lekarz pobiera wycisk
          • w zależności od tego czy jest to ząb boczny czy przedni stomatolog albo go zabezpiecza, albo zakłada tymczasowy sztyft i tymczasowa koronę

II wizyta – zazwyczaj 2-3 dni po I wizycie
          • dentysta usuwa tymczasowe uzupełnienia protetyczne
          • odkaża i osusza kanał zęba
          • po sprawdzeniu przylegania do tkanek zęba wkład zostaje zacementowany
          • po kilku minutach część koronowa sztyftu jest opracowywana pod przyszłą koronę
          • lekarz dentysta wykonuje wycisk pod koronę protetyczną
          • na koniec wizyty osadzana jest korona tymczasowa


III wizyta – zazwyczaj 3-5 dni po II wizycie
          • korona tymczasowa zostaje usunięta
          •  nowa korona zostaje przymierzona na sztyfti i następuje kontrola jej szczelności
          • po ocenie pacjenta i lekarza korona zostaje zacementowana na stałe
          • na koniec wizyty lekarz udziela wskazań pacjentowi

 


Czym jest wkład z włóknem szklanym?

Jest to metoda, która pozwala na odbudowę pojedynczego, brakującego zęba. Jednocześnie jest stosowana w przypadku znacznego lub całkowitego uszkodzenia koron zębów własnych.

 

Dlaczego metoda z wykorzystaniem włókna szklanego jest skuteczna?

          • włókno szklane jest materiałem bardzo twardym i trwałym
          •  elastyczność włókien szklanych jest taka sama jak elastyczność zębiny          
          •  wkłady z włókien szklanych nie ulegają utlenieniu lub korozji
          • kolor włókna szklanego minimalizuje możliwość pojawienia się przebarwień
          • wkłady są widoczne na zdjęciach rtg,
          •  jeśli konieczne jest powtórne leczenie kanałowe można je usunąć

 

 

 

MOST PROTETYCZNY


Co to jest most protetyczny?
Mosty protetyczne pozwalają na odbudowę brakujących zębów wykorzystując istniejące zęby pacjenta. Zęby własne, które przeznaczono pod most protetyczny nazywane są zębami filarowymi. Zęby filarowe przykrywa się koronami, a zęby brakujące pomiędzy zębami filarowymi uzupełnia się w postaci przęsła zamocowanego pomiędzy koronami zębów filarowych, stąd nazwa most protetyczny.

Jakie są zalety mostów? :
          • duży komfort użytkowania - mosty protetyczne przenoszą siły żucia w sposób fizjologiczny, tzn na ozębną zębów filarowych, przez co są łatwe do zaakceptowania
          • zamocowane na stałe - co  znacznie ułatwia ich akceptację oraz poprawia komfort użytkowania
          • względy estetyczne - mosty protetyczne są uzupełnieniami estetycznymi (wykonywane z wykorzystaniem koron porcelanowych lub koron pełnoceramicznych)


WADY MOSTÓW PROTETYCZNYCH
          • konieczność oszlifowania i okoronowania zębów filarowych.
Wyjątkiem od tej wady są okoliczności, w których zęby filarowe i tak są przeznaczone do okoronowania ze względu na inne wskazania (zobacz wskazania do wykonania koron protetycznych). Wtedy lekarz przy okazji wykorzystuje  zaplanowane korony protetyczne do odbudowy brakującego zęba lub zębów w postaci mostu protetycznego.

          • zanikanie wyrostka kostnego pod przęsłem mostu,
wada ta dotyczy wszystkich uzupełnień protetycznych z wyjątkiem implantów.
Brak zęba w tym miejscu powoduje zanik wyrostka kostnego pod przęsłem mostu, czyli w miejscu pozbawionym bezpośredniej stymulacji siłami żucia. Kość, jak każdy żywy organ, wymaga stymulacji, a gdy jest jej pozbawiona, ulega zanikowi.

 

most

Polega to na naturalnej własności żywego organizmu, który ogranicza koszty energetyczne związane z utrzymywaniem niefunkcjonującej części organizmu. W warunkach fizjologicznych taką aktywność kości zapewniają siły działające na ząb przenoszone poprzez korzeń. Jednak utrata zęba oznacza brak stymulowań w danej okolicy. Toteż  dochodzi do naturalnych zaników kości pod uzupełnieniami ruchomymi oraz przęsłami mostów.

IMPLANTY jako jedyne są jednak pozbawione tej wady gdyż  są wprowadzone bezpośrednio w kość.  Implant dzięki temu przenosi siły żucia bezpośrednio na kość stymulując i  zabezpieczając ją przed zanikiem.


Kiedy należy wykonać most protetyczny?
Mosty protetyczne wykonuje się :
          • w celu uniknięcia przemieszczenia się zębów w przypadku luk zębowych
          • w przypadku zaniku kości szczęk, dzięki czemu unikamy przedwczesnego starczego wyglądu twarzy
          • aby odzyskać prawidłowy zgryz z odpowiednim rozkładem sił podczas żucia.
          • Aby odtworzyć brakujące zęby

 

 

box1 icoProfesjonalny kontakt
box1 icoPakiety zniżkowe
box1 icoNowoczesne rozwiązania
© 2015 Stomatologia Rodzinna