• slide1
  • slide2
Stomatologia dziecięca
separator

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA


Dziedzina ta zajmuje się diagnozowaniem , zapobieganiem i leczeniem zębów u dzieci.
Nasze dzieci to wyjątkowi pacjenci , gyż wymagają odpowiedniego podejścia lekarza dentysty. Liczy się tutaj nie tylko wiedza na temat leczenia małych pacjentów, ale także o kształtowanie właściwych nawyków, odpowiedniej higieny, budowanie zaufania do lekarza oraz przełamanie oporu i strachu.
Nasza ogromna miłość do dzieci popchnęła nas do podjęcia działania, na rzecz niesienia pomocy i uświadamiania nie tylko najmłodszych, ale również rodziców, jak ważna jest profilaktyka, dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa.
Z  jednej strony jest to profilaktyka,  a z drugiej wyrabianie dobrych nawyków i praktyk związanych z higiena jamy ustnej.

 

Dzięki budowaniu pozytywnej relacji z lekarzem w przyszłości pacjent nie będzie obawiał się wizyt u stomatologa, a ewentualne zmiany i nieprawidłowości będą mogły zostać zauważone w początkowej fazie, kiedy leczenie jest łatwiejsze, mniej inwazyjne i również stosunkowo tanie.

 

Bardzo polecamy wizyty adaptacyjne, które polegają wyłącznie na wytłumaczeniu dziecku co się dzieje w gabinecie stomatologicznym i pozwala zapoznać  i oswoić dziecko z lekarzem stomatologiem. Czasami się zdarza ze jest konieczna więcej niż jedna wizyta. Zawsze powinno odbywać  się to w obecności rodzica lub  opiekuna by dziecko czuło się bezpieczne. Mały pacjent poznaje sprzęt i narzędzia jakimi lekarz pracuje. Lekarz omawia proces leczenia ząbka i tłumaczy co może czuć.
Aby zachęcić do współpracy stosujemy kolorowe plomby i liczne nagrody dla naszych małych pacjentów.

 

Uzębienie naszych dzieci jest często objęte próchnicą i chorobami przyzębia już od najmłodszych lat .
To właśnie próchnica jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty zębów mlecznych. Pierwsze problemy z próchnicą mogą się pojawić już wkrótce po wyrznięciu się zęba dlatego , że próchnica jest chorobą zakaźną i często to właśnie my zarażamy nią nasze dzieci (np. poprzez  oblizywanie dziecięcego smoczka zaraz przed włożeniem go do usta maluszka, pocałunkiem)

 

W naszym gabinecie proponujemy usługi tj.:
          • bezstresowe leczenie próchnicy – kolorowe plomby
          • lakowanie zębów mlecznych i stałych
          • impregnowanie ( lapisowanie ) zębów mlecznych – pokrywanie azotanem srebra, który działa antybakteryjnie.
          • lakierowanie preparatami fluoru zębów mlecznych i stałych

 

Dalczego kładziemy nacisk na leczenie zębów mlecznych ?
Zęby mleczne odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym kształtowaniu rozwoju narządu żucia. Zęby te oprócz stymulowania wzrostu utrzymują miejsce dla zębów stałych. Istotne jest zatem, aby mali pacjenci utrzymali zęby mleczne do czasu, kiedy nastąpi naturalna wymiana uzębienia na zęby stałe. Ponadto zęby mleczne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu mowy i artykulacji i wyglądzie dziecka.

 

Leczenie uzębienia mlecznego jest bardzo ważne. Jednak należy zwrócić uwagę również na profilaktykę  próchnicy, na którą składają się:
właściwe utrzymanie higieny jamy ustnej,
wyrabianie nawyku prawidłowego i regularnego szczotkowania zębów,
stosowanie preparatów zawierających związki fluoru,
regularna kontrola stanu uzębienia przez lekarza dentystę.

 

Dlaczego konieczne jest mycie zębów ?
Mycie zębów przez dzieci jest konieczne, gdyż dzięki temu eliminuje się zaleganie resztek pokarmowych, przeciwdziała gromadzeniu się płytki nazębnej , w której znajdują się cukry i bakterie. Są one głównymi  czynnikami , które sprzyjają  rozwojowi próchnicy, zaś jej przebieg u dzieci bywa bardzo dynamiczny ze względu na delikatną strukturę szkliwa.

 

 

Wizyta adaptacyjna - wejście maluszka w świat stomatologii
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest fundamentalna i rzutuje na dalsze jego leczenie. Spotkania ze stomatologiem w przyjaznej atmosferze są pozytywnie zapamiętywane przez dzieci, dzięki czemu w późniejszym życiu nie mają problemu z wizytami w gabinecie stomatologicznym.

 


Strach dziecka przed pierwszą wizyta jest naturalną reakcją na nowe osoby , urządzenia , jest zupełnienie nowym doświadczeniem. Dlatego też maluszka należy do niej odpowiednio przygotować. Polecamy wizyty adaptacyjne , które polegają wyłącznie na wytłumaczeniu dziecku co się dzieje w gabinecie stomatologicznym i pozwala zapoznać i oswoić dziecko z lekarzem stomatologiem. Zawsze odbywa się to w obecności rodzica lub  opiekuna by dziecko czuło się bezpieczne.


Pierwsza wizyta ma zadanie stworzyć podstawy do wykształcenia pozytywnego nastawienia do zabiegów stomatologicznych w przyszłości. Wizyta adaptacyjna to pierwszy kontakt dziecka z dentystą. Poznaje ono lekarza i personel, nabiera zaufania, oswaja się z nowym otoczeniem. Dziecko bawi się w gabinecie, często ogląda bajki, koloruje książeczki.


Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą w gabinecie stomatologicznym powinno odbyć się około pierwszego roku życia (po pojawianiu się pierwszych zębów mlecznych). Na tym spotkaniu badamy jamę ustną maluszka, a rodzic może uzyskać instruktaż i porady jak dbać o higienę jamy ustnej swojego dziecka oraz w zakresie profilaktyki i prawidłowej diety.


Uzyskanie zaufania u małego brzdąca jest już ogromnym sukcesem dla lekarza, a mali pacjenci bywają bardzo wdzięczni . Staramy się by wizyty maluszka nie były zbyt długie i męczące dla dzieci. Aby zachęcić do współpracy stosujemy kolorowe plomby i liczne nagrody dla naszych malych pacjentow.

 

Im wcześniej pójdziemy z dzieckiem do dentysty, tym szybciej oswoi się ono z leczeniem, gabinetem i lekarzem. Nie będzie także w przyszłości obawiało się leczenia i nauczy się dobrych nawyków związanych z higiena jamy ustnej.


Zbyt późne zgłaszanie się z dzieckiem do stomatologa, wtedy, gdy proces próchnicowy jest już zaawansowany lub występuje ból zęba, jest najczęstszą przyczyną wykształcenia się negatywnego nastawienia dziecka do leczenia stomatologicznego.

 

 

FLUORYZACJA

Lakierowanie zębów lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym  mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Im więcej fluoru zostaje wbudowane w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.

Profesjonalnej fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym  to lakiery/maści o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru w stosunku do produktów powszechnie dostępnych na rynku i stosowanych samodzielnie w domu. Dodatkowo zostaje znacznie wydłużona podaż fluoru. Ze względu na swoja formę preparaty stosowane u stomatologa pozostają na zębach znacznie dłużej ( kilka –kilkanaście godzin).

 

Kiedy można wykonać fluoryzację?
Zabieg fluoryzacji najlepiej jest przeprowadzać po profesjonalnym czyszczeniu zębów (zabiegu skalingu i piaskowania zębów), gdyż jego efektywność jest wtedy największa.
Należy pamiętać , że preparaty o dużym stężeniu fluoru mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza stomatologa, gdyż niewłaściwie lub w nadmiarze podane mogłyby zaszkodzić.

 

Jak często należy wykonywać fluoryzacje?
Zabieg fluoryzacji może być przeprowadzany już u najmłodszych dzieci - gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne  .
U małych pacjentów zaleca się przeprowadzać  raz na 3-4 miesiące.
Natomiast u dorosłych raz na 6 miesięcy.

 

LAKOWANIE ZĘBÓW

Lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd, to całkowicie bezbolesny zabieg profilaktyczny, mający na celu wypełnienie szczelin i zagłębień, występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją (lakiem) zawierającą fluor.


Dlaczego należy lakować zęby?
Zęby trzonowe i przedtrzonowe ze względu na swoja budowę anatomiczną mają często głębokie bruzdy na powierzchniach żujących. Stanowią one doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej i często uniemożliwiają  właściwe wyczyszczenie zębów (szczególnie u małych dzieci ). Właśnie dlatego to bruzdy na powierzchni żujących zębów  są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego.

 

Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba, przez co uniemożliwia zaleganie resztek pokarmowych i bakterii chroniąc ząb przed próchnicą.

 

Kiedy należy lakować zęby?
Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie jak najwcześniej, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze uszkodzeniu w obrębie szkliwa przez próchnicę. Zabieg więc należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej. 

 

 

POSZERZONE LAKOWANIE
Poszerzone lakowanie bruzd, polegające na poszerzeniu bruzd cienkiem wiertłem szczelinowym przed zastosowaniem laku. Lekarz przeprowadza ten zabieg  w przypadku, kiedy w bruzdach rozwinęła się już próchnica, ale jest ona w początkowym stadium rozwoju. Zabieg pozostaje bezbolesny , gdyż  lekarz wykonuje minimalną  głębokość preparacji.

 

 

UWAGA RODZICE!

Zachęcamy Rodziców do uważnej obserwacji swoich dzieci. Zalecamy również regularne wizyty u dentysty, w przypadku dzieci co 3 miesiące.
Będziecie mieć wtedy pewność, że wyrzynający się ząb zostanie w odpowiednim czasie  zabezpieczony lakiem szczelinowym.


U dzieci zachęcamy szczególnie do lakowania pierwszych zębów trzonowych , które wyrzynają się już w wieku ok. 6-7 lat . Dla małych pacjentów są dostępne również kolorowe laki.
Dorosłym pacjentom proponujemy lakowanie stałych ósemek, tzw. zębów mądrości.


Jak często należy przychodzić na wizyty kontrolne ?
Regularne  najlepiej nawet co 4 miesiace w przypadku małych dzieci– indywidualnie zalecane wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają dostrzec nie tylko próchnicę , ale i wiele wad zgryzu związanych z nieprawidłową budową, deformacjami czy zaburzeniami rozwoju w obrębie łuków zębowych i twarzoczaszki.

 

Wczesna diagnostyka pozwala na podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych , a także leczniczych w taki sposób, aby przyniosły one najszybsze i najlepsze możliwe efekty.

box1 icoProfesjonalny kontakt
box1 icoPakiety zniżkowe
box1 icoNowoczesne rozwiązania
© 2015 Stomatologia Rodzinna