• slide1
  • slide2
Stomatologia estetyczna
separator

LICÓWKI

Co to są licówki?
Licówki stosuje się, aby skorygować kształt , kolor i wielkość zębów. Mają wygląd cienkich nakładek kompozytowych lub porcelanowych, które przykleja się na przednie powierzchnie zębów. Pozwalają zatem wyeliminować wszystkie niedoskonałości naszych zębów. Zwykle wykonuje się około 6 lub 8 licówek w przednim odcinku łuku zębowego aby uzyskać zadowalający efekt estetyczny.

Kiedy wykonuje się licówki?
Licówki wykonuje się najczęściej w następujących przypadkach:
          • W celach estetycznych -  zmiana koloru zębów, pokrycie przebarwień, plam, korektę kształtu zęba poprzez jego wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie
          • Trwałe przebarwienia zaistniałe przez leczenie kanałowe,bardzo intensywnych przebarwień polekowych, brązowych plam w przebiegu fluorozy, przebarwionych zębów martwych lub wad rozwojowych szkliwa przebiegających z przebarwieniem zębów.

Jeżeli zęby nie reagują na wybielanie to licówki są świetnym rozwiązaniem, aby ukryć wszystkie mankamenty. Licówka w skuteczny sposób pokrywa wszelkie przebarwienia, plamy a nawet pozwali na zmianę koloru na bielszy.
          • Uszkodzenia mechaniczne:
         - uraz (pęknięcia, złamania)
         - zgrzytanie zębami
          - erozje ubytki w szkliwie powstałe na skutek stosowania nieodpowiedniej diety (np. spożywanie zbyt dużej ilości kwasów)
         - uszkodzenie brzegu siecznego zęba

Zaleca się w tym przypadku licówki ceramiczne.
Małe pęknięcia mogą być naprawione „bondingiem” znanym też jako licówki kompozytowe.
• Nierówne zęby – przy niewielkich wadach zgryzu,  jeżeli pacjent nie chce poddać się leczeniu ortodontycznemu, które może trwać czasem nawet kilka lat. Można skorygować ząb, który wystaje z łuku lub posiada znaczne ubytki na przedniej powierzchni.
• Diastemy (przerwy pomiędzy zębami)- licówka jest tu doskonałym rozwiązaniem w celu zamknięcia szpary.

W jaki sposób wykonuje się licówki?
Wykonanie licówek pełnoceramicznych zajmuje po wcześniejszej konsultacji z lekarzem dwie wizyty.licówki Aby uzyskać najładniejszy efekt kosmetyczny wszystkie licówki najlepiej jest wykonywać jednocześnie.
Pierwsza wizyta to przygotowanie zębów i pobranie wycisków
I wizyta           
          • w pierwszej kolejności lekarz stomatolog razem z pacjentem dobiera optymalny kolor.
          • oszlifowanie powierzchni licowej (wargowej) zęba w obrębie szkliwa. Lekarz przystępuje do zeszlifowania niewielkiej ilości szkliwa z powierzchni zęba co odpowiada grubości przyszłych licówek. Jest to preparacja niezwykle oszczędna, stąd jest to zabieg bezbolesny
          • pobranie precyzyjnego wycisku odwzorującego oszlifowany ząb, który zostaje wysłany do laboratorium protetycznego
          • wykonanie przez lekarza licówki tymczasowej
II wizyta – najczęściej po 7 dniach
          •  lekarz sprawdza kolor i idealne dopasowanie dentysta przymierza licówkę, by pacjent ocenił efekt estetyczny
          • pacjent akceptuje kolor i kształt, ocenia efekt
          • licówką cementowana jest na stałe
          • usunięcie nadmiarów cementu i sprawdzenie zgryzu.

 

 

 

przygotowanie zębówprzygotowane zębynaniesieniepo wykonaniu licówek
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zabieg wykonania licówek kompozytowych jest określany jako bonding.

 

 

Co lepiej wybrać: licówki kompozytowe czy pełnoceramiczne?
Najbardziej popularne są licówki porcelanowe, które są dużo bardziej wytrzymałe i trwałe od licówek kompozytowych. Dzięki nim uzyskuje się też najlepszy efekt estetyczny.

Licówki kompozytowe są niestety podatne na przebarwienia, nie są również tak trwałe . Przy małych wadach w uzębieniu są  znacznie tańszym rozwiązaniem i możemy również zachować więcej naturalnej struktury zęba. Niestety przez to, że są mniej trwałe trzeba się liczyć z tym,  że muszą być częściej wymieniane.

Czy są przeciwskazania do wykonania licówek?

Jak każda forma leczenia, również licówki są przeciwskazane w określonych sytuacjach. Wśród przeciwskazań wymienia się:
          • nieprawidłowości zgryzowe, w które powodowałyby nadmierne, patologiczne obciążenie licówek, a tym samym ich uszkodzenie lub utratę,
          • parafunkcje, to znaczy szkodliwe nawyki takie jak np. obgryzanie paznokci lub długopisu, mogące doprowadzić do uszkodzenia lub utraty licówki,
          • bruksizm, czyli patologiczne zgrzytanie zębami w nocy, chyba że równolegle wprowadzi się leczenie w postaci ochronnej szyny relaksacyjnej, z którą pacjent śpi,
          • zęby bardzo krótkie, gdzie istnieje obawa, że powierzchnia przylegania licówki byłaby zbyt mała, aby zapewnić jej utrzymanie,
          • braki w odcinkach bocznych uzębienia. Brak zębów bocznych powoduje bowiem przeciążenie odcinka przedniego, a tym samym wykonanych licówek. W takiej sytuacji wykonanie licówek powinno być poprzedzone leczeniem protetycznym i rekonstrukcją zębów bocznych za pomocą implantów, mostów lub protez ruchomych.
          • brak lub niewystarczającą higienę jamy ustnej,

Przed planowanym leczeniem protetycznym z wykorzystaniem licówek wskazana jest konsultacja w celu wykluczenia ewentualnych przeciwskazań.


Jakie zabiegi powinny poprzedzić planowane leczenie za pomocą licówek?

Ogólnie przyjętą zasadą przed przystąpienia do jakiejkolwiek formy leczenia protetycznego, w tym również licówek, jest wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych oraz usunięcie kamienia nazębnego i osadu.
Jeśli występują braki uzębienia w odcinkach bocznych, powinny one zostać najpierw  uzupełnione za pomocą odpowiedniego uzupełnienia protetycznego - protez, mostów protetycznych lub implantów.

 

 

INLAY – wkład koronowy

Czym charakteryzuje się metoda Inlay ?

Inlay(wkład koronowy) lub onlay (nakład koronowy) to kosmetyczne wypełnienia wykonywane najczęściej z porcelany lub kompozytu, którymi uzupełnia się rozległe ubytki w zębach bocznych tj. przedtrzonowcach i trzonowcach. Ubytki w zębach trzonowych bywają bardzo kłopotliwe do wypełnienia. Czasami utrata znacznej powierzchni żującej zęba sprawia, iż powszechnie stosowane wypełnienia kompozytowe stają się niewystarczające do uzupełnienia ubytku . Nakłady  zapewniają bardzo dokładne odtwarzanie tkanek twardych zęba ze szczególnym uwzględnieniem miejsc stycznych oraz głębokich ubytków poddziąsłowych, gdzie zastosowanie klasycznych wypełnień kompozytowych nie daje oczekiwanych rezultatów trwałości, precyzji i estetyki.

 

Kiedy stosuje sie inlay'e czy onlay'e , a kiedy overlay?

Zarówno inlay'e jak i onlay'e mają podobne zastosowanie, jedyna różnica polega tylko na rozległości odtwarzanej powierzchni zęba.
Inlay’e to wkłady koronowe służące do odbudowy tkanek zęba, które są uszkodzone w niewielkim zakresie, zazwyczaj bez naruszania powierzchni guzków zębowych.
Onlay’e i overlay’e to bardzo rozległe odbudowy, które obejmują duże powierzchnie zęba wraz z guzkami zębowymi, a czasami też całą powierzchnię żującą.

 

Jakie są zalety i wady wkładów i nakładów typu onlay, inlay?

Zalety :

          1. Duża wytrzymałość i mniejsza odporność na ścieranie.
          2. Dokładna rekonstrukcja kształtu anatomicznego zęba (odtworzenie guzków i bruzd).
          3. Wysoka estetyka - możliwość wiernego odtworzenia koloru zęba dobieranego indywidualnie do zębów pacjenta.
          4. Nie ulegają przebarwieniom
          5. Odtworzenie punktów stycznych, co zabezpiecza przed zaleganiem resztek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych.
          6. Doskonała  alternatywa dla wypełnienia tradycyjnego, gdy jego wykonanie okazuje się niemożliwe
          7. Jest to rekonstrukcja długoczasowa , są trwalsze niż wypełnienia tradycyjne
          8. Nadwrażliwość na działanie czynników zewnętrznych zwykle nie występuje
          9. Są bezpiecznego u osób ,które osoby mają alergię na materiały plastyczne, czy inne składniki zawarte w wypełnieniach powszechnie stosowanych w gabinetach stomatologicznych.
Wady:
          • Droższe niż tradycyjne wypełnienia
          • Leczenie wymaga 2 wizyt u stomatologa
          • Metoda preparacji ubytku jest bardziej skomplikowana przez co zabieg trwa o dłużej niż preparowanie ubytku pod tradycyjne wypełnienia


Jak wykonuje się  uzupełnienia typu onlay, inlay?

Wykonanie ich jest wieloetapowe i wymaga współpracy z pracownią protetyczną. Wykonanie tego typu uzupełnień wymaga 2-ch wizyt w gabinecie stomatologicznym.
1 wizyta :
          • Na pierwszej wizycie lekarz, w znieczuleniu miejscowym, opracowuje  ząb.
          • Następnie pobierany się wycisk opracowanego zęba jak również wycisk zębów przeciwstawnych .
          •  Na tej wizycie dobierany jest też indywidualnie kolor wkładu koronowego.
          • Wycisk jest wysyłany do laboratorium protetycznego celem wykonania onlay’a .
          • Ząb na czas między wizytami zabezpieczany jest tymczasowym opatrunkiem.

2 wizyta :

          • Na drugiej wizycie lekarz wykonuje kontrole wkładu w zębie i po akceptacji pacjenta onlay osadzany jest na specjalnym materiale w zębie.


Czy ząb pod inlay/onlay może się nadal się „zepsuć”?

Ząb nadal może być i niszczony przez próchnicę. Dlatego też konieczne jest przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz przestrzeganie wizyt kontrolnych zalecanych przez lekarza.
U pacjentów ze złą higieną jamy ustnej wykonywanie tego typu uzupełnień jest przeciwwskazane!

Czy inlay/onlay może się "odkleić"?

Tak, może.....ale zdarza się to naprawdę rzadko. Często nie stanowi zbyt dużego problemu i można go ponownie osadzić do zęba.

 

 

WYBIELANIE ZĘBÓW

Dlaczego na zębach pojawiają się przebarwienia?
Codzienne picie herbaty, kawy, czerwonego wina, spożywanie jedzenia wywołującego przebarwienia zębów czy palenie tytoniu powoduje stopniowe i nasilające się ciemnieni e zębów. Regularna higiena pozwala na usunięcie tylko niektórych przebarwień, niestety te które przenikły głęboko w strukturę zęba są bardzo trudne do usunięcia zwykłymi sposobami.


Jakie są metody wybielania zębów?
Metodami wybielania zębów stosowanymi w gabinetach  stomatologicznych są metoda wybielania lampą Beyond oraz metoda nakładkowa.
Bez względu na to, którą metodę wybielania wybierzemy, zalecane jest wcześniejsze  wykonanie zabiegów higienizacji (scaling, piaskowanie).


METODA BEYOND
Czym charakteryzuje się metoda Beyond?

Metoda  wybielania BEYOND™ charakteryzuje się tym, iż efekt białych zębów osiąga się już na pierwszej wizycie! W trakcie zabiegu lekarz stomatolog pokrywa powierzchnię zębów wybielającym żelem i aktywuje  go przy pomocy światła lampy do wybielania tzw. akceleratora. Wybielający żel Beyond to delikatny żel o zrównoważonym pH odpowiedzialny za proces wybielania i całkowicie bezpieczny dla naszych zębów. Zawiera nadtlenek wodoru oraz inne składniki, których zadaniem jest zwiększenie rezultatu wybielania oraz zmniejszenie wrażliwości zębów. Niebieskie światło lampy Beyond jest skierowane na żel ponieważ ono aktywuje reakcje fotochemiczne i wydobywa naturalne białe składniki barwy zębów.

 

O ile bielsze będą moje zęby w wyniku tego zabiegu?
Rezultatem wybielania zębów metodą Beyond jest poprawa od 5 do 14 odcieni według 16 stopniowej skali VITA odzwierciedlającej kolory zębów.

 

Jak wygląda zabieg wybielania zębów metodą Beyond?
Zabieg jest całkowicie bezbolesny, trwa około 50 minut, a efekt bieli utrzymuje się na zębach około dwóch lat.
Ponizej schemat procesu wybielania:

 

 

beyondbeyondbeyondbeyondbeyond

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie są zalety użycia metody Beyond?
Rezultat wybielania jest najlepszy ze wszystkich dostępnych obecnie metod.
Technologia Beyond jest całkowicie nieszkodliwa dla szkliwa, koron oraz mostów.
Efekt wybielania jest długotrwały, utrzymuje się około dwóch lat, w zależności od stylu życia.
Inne metody wymagają wielokrotnych wizyt u lekarza bądź stosowania żelu do wybielania, zawierającego nadtlenek wodoru, co dodatkowo zwiększa wrażliwość zębów.


Czy są specjalne zalecenia bezpośrednio po wykonanym zabiegu?
Do dwóch tygodni po wykonanym zabiegu wskazana jest tzw. „biała dieta” eliminująca z codziennej diety czarna kawę, herbatę, czerwone wino, produkty spożywcze o intensywnej barwie np. borówki.
Dla wzmocnienia i utrzymania efektu wybielenia zalecane jest używanie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej specjalistycznej pasty oraz płynu Beyond.

 

 

METODA NAKŁADKOWA
Czym charakteryzuje się metoda nakładkowa?

Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog wykonuje wycisk, który wysyła do pracowni protetycznej, gdzie technik protetyk wykonuje silikonową  nakładkę indywidualnie dopasowaną dla każdego pacjenta. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje wykonane dla niego nakładki oraz specjalny preparat w formie żelu zawierający substancję wybielającą.


Jak aplikować żel i zakładać nakładki?
Na drugiej wizycie, podczas kontroli nakładek w jamie ustnej lekarz stomatolog wytłumaczy nam jak stosować nakładki.
Żel należy zaaplikować na wewnętrzną, licową cześć nakładki przed każdym założeniem nakładki na zęby.
Każdorazowo, po ściągnięciu, nakładki należy starannie umyć miękką szczoteczką i wodą.


Kiedy i na jak długo muszę zakładać nakładki?
W zależności od preferencji pacjenta wybielanie może być nocne (nakładki z żelem zakładane na  noc, mogą być stosowane w trakcie snu) lub dzienne  (nakładki z żelem zakładane na kilka godzin w ciągu dnia).


Po jakim czasie widoczny jest efekt wybielenia zębów?
Efekt wybielenia zębów zależny jest od indywidualnej budowy szkliwa. Zazwyczaj jednak już po kilku dniach pacjenci zauważają widoczną różnicę w kolorze zębów. 


Dla kogo polecana jest metoda nakładkowa?
Metoda nakładkowa szczególnie polecana jest dla osób o wrażliwych zębach. w trakcie tej metody pacjent sam kontroluje proces wybielania, każdego dnia obserwując efekty wybielania oraz ewentualne dolegliwości związane z nadwrażliwością szkliwa.


Czy są specjalne zalecenia w trakcie i bezpośrednio po zakończonym procesie wybielania?
W trakcie wybielania oraz do dwóch tygodni po zakończeniu aplikowania żelu wybielającego wskazana jest tzw. „biała dieta” eliminująca z codziennej diety czarną kawę, herbatę, czerwone wino, produkty spożywcze o intensywnej barwie np. borówki.
Dla wzmocnienia i utrzymania efektu wybielenia zalecane jest używanie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej specjalistycznej pasty oraz płynu Beyond.

 

box1 icoProfesjonalny kontakt
box1 icoPakiety zniżkowe
box1 icoNowoczesne rozwiązania
© 2015 Stomatologia Rodzinna